Ово су застрашујуће посљедице пушења у трудноћи

03-03-2018 05:04:01 | | / mojenovosti.com |

Пушење током трудноће може да повећа ризик од ванматеричне трудноће. Такође може да изазове абнормалности или проблеме са плацентом, те доктори упозоравају жене да током овог периода престану да уносе никотин у свој организам.

"Пушење утиче на готово сваки орган у тијелу. То значи да такође има утицај на репродуктивни систем изазивајући проблеме са јајоводима, грлићем материце, квалитетом јајних ћелија", објашњава доктор Асима Ахмад.

У случају да покушавате да затрудните, пушење вам такође може отежати оплодњу. Код мушкараца, не само да пушење утиче на квалитет сперме, већ је повезано са побачајима.
Ако сте трудни, а пушите, постоје неке застрашујуће ствари које би могле да се десе вашој беби које вам откривамо у наставку:
1. Беба може да остане без кисеоника
"Цигарете садрже низ опасних хемикалија, укључујући никотин, угљен моноксид, олово и цијанид. Код трудница које пуше, ове хемикалије круже крвним ситемом и долазе до бебе, утичући на бебин извор кисеоника и нутријената", каже доктор Алан Купермен.
Он објашњава да никтоин сужава крвне судове у тијелу, те на тај начин може да смањи доток кисеоника беби.
2. Беба се може родити прије времена и имати мањак тежине
Према Универзитету Роцхестер, новорођенчад са мањком тјелесне тежине често имају здравствене проблеме. Обично је ријеч о тежем навикавању на храну, добијању на тежини, одржавању топлоте и борби са инфекцијама. Дјеца која се пријеверемено роде такође могу да имају проблеме са дисањем, као и обољења нервног система, који чак могу да укључе крварење унутар мозга.
3. Често имају одређене дефекте
Бебе које су родиле мајке пушачи чешће имају тјелесне дефекте, а најчешће је ријеч о расцјепу усне. Друге деформације могу бити облик лобање и лица, проблем са грлом, дебелим цријевом, јетром…
4. Можете имати побачај
Постоји податак да се око 24.000 мртвих беба роди у Сједињеним Америчким Државама сваке године. Доказано је да постоји повећан ризик од рађања мртвог дјетета или побачаја за жене које пуше током трудноће.
5. Постоји повећани ризик од синдрома изненадне смрти (СИДС)
Према ЦДЦ-у, постоји око 3.500 смртних случајева у току спавања међу бебама широм свијета. Синдром изненадне смрти се дефинише као смрт новорођенчета за коју се не може наћи узрок смрти. Када жена пушти током трудноће и након, ризик се повећава.