РТ: Поверљиви британски војни документи наводно пронађени на аутобуској станици говоре како би Русија могла да реагује на упад у воде Крима

27-06-2021 02:28:56 | | фото: © Ministry of Internal Affairs of Georgia/Handout via |


Британија је размишљала шта би Москва могла учинити ако пошаље ратни брод у спорне воде, близу Крима, према „тајним“ документима који су наводно пронађени на аутобуској станици. До цурења долази након што је откривено да је Лондон лагао о инциденту.


Досије на 50 страница, који садржи поверљиве информације о путовању британског разарача "Дифендер" кроз Црно море, откривен је у уторак ујутру у „покислој гомили“ иза аутобуске станице Кент. Прича каже да је особа која је открила документе контактирала Би-Би-Си када је схватила њихову осетљиву природу. Досије укључује електронску пошту и "повер поинт" презентације, а верује се да потиче из канцеларије вишег званичника Министарства одбране Велике Британије.


Портпарол Министарства је рекао да је запослени пријавио губитак осетљивих папира, додајући да би било „непримерено“ даље коментарисати. Сада је у току истрага како би се утврдило како су документи завршили на аутобуској станици, преноси
Би-Би-Си.

Британско министарство је на мисију разарача Краљевске морнарице, названу „Оп Дитроит“, гледало као на „обични пролаз кроз украјинске територијалне воде“, како наводно показују тајни документи. Британски војни планери веровали су да имају „јак, легитиман наратив“ за пролазак спорним подручјем, те да би им присуство новинара на ратном броду помогло у пружању „независне верификације“ деловања брода.

Међутим, очигледно је постојало разумевање да ће руска војска вероватно другачије гледати на план путовања "Дифендера".

„Шта ми разумемо о могућој `добродошлици`...?“ питао је један британски војни званичник током расправа на високом нивоу које су детаљно описане у поверљивом досијеу.

Серија слајдова припремљена за британски генералштаб нуди две потенцијалне руте кроз Црно море, а једна је описана као „сигуран и професионални директан транзит из Одесе за Батуми“. Одабир ове руте „пружио би прилику да се повеже са украјинском владом ... у ономе што Велика Британија препознаје као украјинске територијалне воде“, објашњено је на једном од слајдова.

Би-Би-Синаводи да се у загубљеном досију помињу потенцијални руски одговори, у распону од „сигурних и професионалних“ до „ни сигурних ни професионалних“.

У документима се такође говори о могућности држања "Дифендера" подаље од спорних вода. Овај план би избегао било какву потенцијалну конфронтацију, али би такође омогућио Русији да тврди да је Велика Британија „уплашена“ или да „бежи“, наводи се у тајном досијеу.

Једна од презентација садржаних у мноштву поверљивих докумената наводи је да је контакт између руских и британских снага на том подручју у великој мери био „неупадљив“, али да је, „након преласка са одбрамбеног на оперативно деловање, велика вероватноћа да...ће интеракције постати чешће и асертивније".

Москва је саопштила у среду да је испалила ватру упозорења на британски разарач, што је британско министарство одбране брзо демантовало, тврдећи да је брод проводио „обичан пролаз кроз украјинске територијалне воде у складу са међународним правом“, те да је ватра упозорења била део унапред планиране вежбе.

У четвртак увече појавио се видео снимак на којем се види како руске снаге у више наврата захтевају од Британаца да напусте своје воде и, после неколико упозорења отварају ватру упозорења према британском броду.

Новинари који су се у то време налазили на британском ратном броду сугерисали су да се очекује сукоб са руским снагама. Један репортер приметио је да је руска обалска стража „све више непријатељски упозоравала путем радија“.

Русија је позвала британског амбасадора, као и војног аташеа Велике Британије у Москви, како би изразила протест због инцидента.

Извор:РТ