РТ: Иран пустио задржани јужнокорејски танкер, наводи Сеул

09-04-2021 08:12:59 | | фото: © South Korean Foreign Ministry / RT/ vostok.rs |


Иранске власти пустиле су задржани јужнокорејски танкер за хемикалије и његовог капетана, саопштило је Министарство спољних послова Јужне Кореје, након што је Техеран позвао Сеул да одблокира милијарде новчаних средстава замрзнуте под америчким санкцијама.


Танкеру "
МТХанкук Чеми" дозвољено је да напусти Иран у петак ујутро по јужнокорејском времену, наводи се усаопштењуМинистарства, напомињући да су капетан и посада "у добром здравственом стању" и да је пловило у исправном стању.

Полазећи из луке Раџаи у близини Бандар Абаса у Ирану, брод сада полако удаљава, премаподацимаморског праћења. Брод је био око три месеца у иранској луци, након што је почетком јануара задржан у Ормуском мореузу.


Иако се Техеран у фебруару сложио да пусти 19 чланова посаде, његов капетан је задржан у притвору. Бродска посада од 12 чланова такође је одлучила да остане на броду како би помогла у одржавању.

Овај потез уследио након вишемесечног препуцавања око неких седам милијарди долара иранских средстава блокираних у јужнокорејским банкама због америчких санкција Исламској Републици. Иако су ирански медији крајем фебруара известили да су две стране постигле споразум о враћању средстава, остаје нејасно колики је напредак постигнут од тада. Отприлике у исто време, јужнокорејски "Јонхап" преноси да је Сеул разговарао са Вашингтоном о том питању, позивајући се на Министарство спољних послова, али није да више детаља о томе да ли је постигнут договор.

Иранске власти су навеле да је брод "Ханкук Чеми" загађивао његове воде петрохемикалијама и кршио законе о поморској животној средини. Портпарол иранске владе Али Рабиеи негирао је оптужбе да је његова посада узета за таоце и да то питање има било какве везе са спором око новчаних средстава. Упркос томе, оптужио је Јужну Кореју да је држи блокирана иранска финансијска средства.

Средства су замрзнута под низом америчких санкција које је 2018. поново увео тадашњи председник Доналд Трамп, који је истовремено одустао од нуклеарног споразума из 2015. године који су потписали Иран и светске силе. Вашингтон има моћну полугу над међународним финансијским институцијама, попут SWIFT-а, помажући му да врши притисак на друге државе да спроводе његове економске казне.

Извор:РТ