РТ: Либерали не могу да прихвате да је САД „водећа терористичка држава“, баш као што Трампове присталице не могу да прихвате његов изборни п

25-01-2021 08:34:39 | | фото: RT/ vostok.rs |


Баш као и многе Трампове присталице, амерички либерални интелектуалци егзистирају у свету фантазије у којем се водећи добављач „међународног тероризма“, америчка влада, доживљава као фундаментално бенигна сила, рекао је Ноам Чомски за РТ.

"Као што не можете натерати републиканску руљу да призна да су избори изгубљени, не можете ни либералне америчке интелектуалце натерати да признају да су Сједињене Америчке Државе водећа терористичка држава", рекао је Чомски за РТ.


Чињеница је да су током читаве своје историје као суверена држава САД водиле агресивни рат против некога, рекао је Чомски. Такозвани „рат против тероризма“, који је Роналд Реаган ставио као фокус у својој спољној политици, био је Вашингтон који се бавио „отпором америчком тероризму у централној Америци, а такође и у јужној Африци“.

САД су Нелсона Манделу сматрале терористом све до 2008. године, дуго након што је демонтиран режим апартхејда. О америчким тајним ратом против Никарагве пресудио је Међународни суд правде, те утврдио кршење међународног права.

„Оно што је Реганова администрација радила био је врхунац тероризма према нашим властитим дефиницијама“, рекао је Чомски.

„Али Њујорк тајмс је објавио чланак у којем каже да можемо одбацити пресуду суда јер је то непријатељски форум. Зашто је то непријатељски форум? Јер га је осудила САД “.


Још једна жртва САД-а је Куба, која је претрпела вишедеценијску блокаду и сталну америчку кампању да се подрије њена влада и изазове устанак. У САД се те акције перципирају као Цијина глупа завера како би се скинула брада Фидела Кастра.

„Није то било, био је то озбиљан терористички рат који је скоро довео до уништења света“ с кубанском ракетном кризом, истакао је Чомски.

Неуспех либералних интелектуалаца да сагледају америчку политику онаквом каква јесте није нешто што је закопано у историјским књигама или ограничено на оно што се дешава у страним земљама. На пример, побуна на Капитолу 6. јануара није била нека „излуђена руља“ Трампових присталица која је дошла „ниоткуда“ и била поражена да би доказала славу америчке демократије.

„Постоје заиста озбиљне болести - обостране, иако су републиканци нестали из спектра, али о њима се не разговара“, рекао је он.

Овај неуспех наноси стварну штету милионима Американаца. Идеје Бернија Сандерса, политичара који би се лако могао сматрати десним центром у земљи попут Немачке, осликане су као превише радикалне за САД током председничке кампање.

„Оно на шта он позива - универзалну здравствену заштиту, бесплатно високо образовање - конзервативне странке у Европи само узимају здраво за готово“, рекао је Чомски.

„Ово на шта он позива је таква увреда против америчког народа, толико сте заостали и реакционарни да не можете имати оно што има Мексико, што има Француска, што има Бразил.“

Извор:Восток/РТ