РТ: Русија обећала „неопходну“ помоћ Јеревану ако се борбе у Нагорно-Карабаху прелију на тло Јерменије

31-10-2020 03:27:17 | | фото: © Sputnik / Kirill Kalinnikov / RT/ vostok.rs |


Москва је обећала да ће пружити „неопоходну помоћ“ Јерменији ако текуће борбе у отцепљеном региону Нагорно-Карабах пређу на територију земље, након што је Јереван позвао Кремљ у помоћ.

Русија је саопштила да је спремна да се више укључи у сукоб између Азербејџана и самопроглашене републике Нагорно-Карабах, иза којег стоји Јерменија. „Помоћ“ ће доћи само ако борбе пређу на територију Јерменије, која са Русијом има споразуме о безбедности.

„Русија ће пружити Јеревану сву потребну помоћ ако се борбе буду водиле директно на територији Јерменије“, саопштило је Министарство спољних послова, позивајући зараћене стране да одмах прекину непријатељства.

Саопштење Министарства уследило је након што је јерменски премијер Никол Пашињан позвао руског председника Владимира Путина да започне "хитне" преговоре о могућој безбедносној помоћи. Раније у суботу, јерменски лидер послао је писмо Путину, истичући да ће борбе ускоро доћи до граница његове земље, жалећи због подршке Турске азербејџанским снагама.

Анкара је отворено изразила подршку својој „азербејџанској браћи“, те негирала оптужбе за пружање директне ваздушне подршке Бакуу, као и за транспорт сиријских милитаната у ратну зону.

Интензивне борбе започеле су у Нагорно-Карабаху, који је претежно насељен етничким Јерменима, крајем септембра. Јерменија и Азербејџан међусобно су се оптужили за започињање нове рунде непријатељстава, те су се више пута оптуживали за гађање цивилних циљева. Сукоб је већ довео до великих жртава како супротстављених страна, тако и цивила, које је масовно напустило ратну зону.


Иако су снаге Нагорно-Карабаха у великој мери успеле да задрже своје положаје на северу и у центру региона, азербејџанске јединице напредују дуж границе са Ираном. Борбе се тренутно воде на неколико километара од границе између Јерменије и самопроглашене републике Нагорно-Карабах.


Обе стране у сукобу одбијају да положе оружје, те се међусобно оптужују за неспремност за тражење компромиса или уступака. Сви међународни напори за постизање прекида ватре, укључујући покушаје Русије и САД-а су пропали, при чему је свако примирје у најбољем случају трајало неколико сати.

Док се Нагорно-Карабах одвојио од Азербејџана деведесетих година прошлог века, након крвавог рата, Баку и даље сматра самопроглашену републику саставним делом земље. Јерменија годинама подржава регион, али ипак није признала његову независност.

Извор:Восток/РТ

Читајте више на Сукоб у Нагорно-Карабаху - преглед ситуације