Научници у Сколкову направили уређај који ће омогућити развој компонената за системе мреже шесте генерације

20-09-2020 11:00:43 | | фото: © РИА Новости / Яков Андреев/ vostok.rs |


Научници Сколковског института за науку и технологију („Сколтех“) развили су технологију и направили уређај који ће омогућити развој компонената за системе мреже шесте генерације (6Г) у Русији, саопштио је институт.


„Уређај направљен у 'Сколтеху' отвара нове перспективе за развој компонената 6Г-система, између осталог, конвертoра сигнала из терахерцовог у оптички опсег. Институт се у свом раду ослања на напредну научну и лабораторијску базу и производне везе са водећим руским компанијама“, наведено је у саопштењу.
Нови уређај омогућава модулацију оптичког зрачења таласне дужине од 1,5 микрометра и електричним сигналом фреквенције до 10 гигахерца.

„Будућност мобилне комуникације састоји се у потпуној интеграцији транспортног сегмента за оптичке каблове са компактним радио-модулима. Без преувеличавања се може рећи да су слична истраживања апсолутно преломна за даљу и пуну локализацију производње инфраструктурне и терминалне опреме 6Г у Русији“, изјавио је шеф Центра за компетенцију Националне технолошке иницијативе на бази „Сколтеха“ за технологије бежичне везе и интернета Дмитриј Лаконцев.

У саопштењу се додаје да је убудуће планирано да се прошири фреквенцијски опсег на стотине гигахерца, као и да се повећа номенклатура произведених елемената. Поред тога, разматра се могућност проширења спектра примена ове класе уређаја у производњи инфраструктуре за део за оптичке каблове мрежа шесте генерације.