Руски научници пронашли на Арктику бактерије које се хране нафтом

17-04-2020 08:56:46 | | Морж на санти леда и нуклеарни ледоломац, фото: © РИА Новост |


Руски научници пронашли су на Арктику бактерије које би могле да постану основни састојак препарата за чишћење земљишта од деривата нафте, наводи се у саопштењу Министарства природе.

„Стручњаци компаније „Роснефть" и националног парка „Русская Арктика" (Архангелска област) у склопу заједничког пројекта „Чисти Арктик“ пронашли су бактерије на основу којих би могао да се развије нови препарат намењен чишћењу земљишта од нафтних деривата. Бактерије имају јединствену способност да разграђују деривате нафте на ниским температурама, од два до шест степени“, наводи се у саопштењу, преноси
Russia beyond

Како се истиче, микроорганизми су откривени приликом узимања узорака загађеног тла на острву Земља Александра, где су до 2015. године складиштени гориво и мазива. На том простору подземне воде формирале су такозане „зоне миграције“ нафтних деривата који су завршавали у мору.


„Будући да димензије нафтног загађења могу да буду огромне, а процес самочишћења тла дуготрајан, биотехнолошке методе санације тла, које у овом тренутку изучавамо на ахипелагу Земља Франца Јосифа имају изузетно важну улогу“, рекао је Дмитриј Крјуков, руководилац научног пројекта Чисти Арктик.

Пројект „Чисти Арктик“ је иницијатива председника Владимира Путина у домену чишћења арктичких територија, а на архипелагу Земља Франца Јозефа спроводи од 2012. године. Раније је Росњефт, у сарадњи са компанијом Иннопрактика и Биолошким факултетом Московског државног универзитета „Ломоносов“ развио средство без премца за неутрализацију загађења нафте на води на ниским и температурама испод нуле.