Русија и САД због коронавируса обуставиле инспекције предвиђене Споразумом о смањењу и ограничењу стратешког офанзивног наоружања

30-03-2020 08:50:21 | | фото: © Министерство обороны Российской Федерации/ vostok.r |


Русија и САД су због пандемије вируса корона обуставиле инспекције предвиђене Споразумом о мерама за даље смањење и ограничене стратешког офанзивног наоружања, изјавио је шеф америчке Асоцијације за контролу наоружања Дерил Кимбол.

Како је навео Кимбол, позивајући се на изворе у дипломатским круговима у америчком Конгресу, Москва и Вашингтон су се договорили да се инспекције које су предвиђене овим Споразумом (СТАРТ-3) обуставе до 1. маја, а договорено је и одлагање (редовне) седнице Билатералне консултативне комисије (БКК), која је била планирана за март.

Како он врди, Русија и САД су такође договориле задржавање пуног обима контроле, као и одржавање две седнице БКК до краја године, како је и предвиђено Споразумом СТАРТ-3.

„Информације и обавештења који се иначе размењују на седницама Билатералне консултативне комисије ће се уместо тога размењивати преко редовних дипломатских канала“, истакао је Кимбол.

БКК је формирана ради остварења циљева и одредби СТАРТ-3. Овај Споразум предвиђа два типа контроле у надлежности страна. У складу са Протоколом СТАРТ-3, свака страна има годишњу квоту од 18 инспекција. Стране имају право да, конкретно, врше инспекцију базе интерконтиненталних балистичких ракета, подморничке, као и авијацијске базе.

Асоцијација за контролу наоружања, чији је шеф Кимбол, основана је 1971. године са седиштем у Вашингтону и представља једну од најпознатијих америчких невладиних организација. Ова Асоцијација се залаже за јачање међународних режима неширења оружја и разоружања.

Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања између Русије и САД, који је ступио на снагу 5. фебруара 2011. године је и даље једини важећи споразум о ограничавању нуклеарног наоружања Русије и Сједињених Америчких Држава. Овај споразум истиче наредне године и остаје велико питање да ли ће бити продужен.

Према овом документу стране су се обавезале да ће смањити број нуклеарних бојевих глава у периоду од седам година на 1.550 јединица, а број интерконтиненталних балистичких ракета и балистичких ракета за подморнице и тешке бомбардере на 700 јединица.