РТ: САД нуде 15 милиона долара за хватање Мадура

27-03-2020 11:02:34 | | фото: © REUTERS / Manaure Quintero / RT/ vostok.rs |


Амерички Стејт департмент баца милионе долара за награде у замену за информације које би могле да се искористе за хватање венецуеланског председника Николаса Мадура, његовог заменика или других високих званичника због оптужби за трговину дрогом.

Агресивна награда од 15 милиона долара нуди се за "информације у вези са Николасом Моросом Мадуром" у вези с његовом наводном умешаношћу у "међународну трговину наркотицима", објавио је Стејт департмент, наговештавајући тако снажан помак у агресивној намери промене режима и политике против ове латиноамеричке социјалистичке нације.

Оптужницом се позива и на хапшење и суђење због "нарко-трговине" председника Националне конститутивне скупштине Диосдадоа Кабела Рондона, пензионисаних генерала Хуга Карвајала Бариосе и Кливеа Алкале Кордонеса, министра за индустрију и националну производњу Тарека Заидана Ел Аисамија Мадаха, те се нуде награде до чак 10 милиона долара.



Награде су објављене истог дана када је Министарство правосуђа САД-а објавило оптужнице против венецуеланских лидера због злочина "трговине дрогом", што сугерише да докази Вашингтона нису тако чврсти, као што је то устврдио главни тужилац Вилијем Бар.


Оптужницама из Мајамија и Њујорка оптужују се венецуелански званичници да су учествовали у „нарко-терористичкој завери“ са колумбијском герилском групом ФАРК, у циљу „да би САД преплавиле кокаином“.
Али ако су докази против Мадура и његових сународника тако добри, те да ће Стејт департмент платити 15 милиона долара, Венецуеланци вероватно неће видети унутрашњост америчког суда.

Нови ударац против венецуеланских званичника је дубоко циничан потез у сталним нападима САД-а на Венецуелу, изгладњелу санкцијама, посебно усред глобалне пандемије коронавируса.

Након више од годину дана подршке његовом играчу и лидеру венецуеланске опозиције Хуану Гваиду, Вашингтон није постигао ништа осим писама добродошлице у опозиционој националној скупштини, те се чини да је изгубио стрпљење због неуспелих покушаја државног удара од стране њиховог златног дечака, гурајући га да игра оштро.


Посљедњи латиноамерички лидер оптужен за трговину дрогом од стране САД-а био је панамски лидер Мануел Нориега, којем је Вашингтон забио нож у леђа након дугог и профитабилног партнерства бизниса наркотицима заједно са ЦИА-ом, нападајући његову земљу, хапшећи га и одводећи га у Мајами како би му се судило за промет наркотицима, трговину људима и прање новца.

Извор:Восток/РТ