РТ: Најбогатијих 1% поседује двоструко више од 6,9 милијарди људи

20-01-2020 10:54:09 | | фото: © c40 / ZUMAPRESS.com / Global Look Press / RT/ vosto |


Један проценат супер-богате светске популације нагомилао је двоструко више богатства од осталих 90 процената, наводи се у недавно објављеном извештају светске хуманитарне организације "Оксфам".

Јаз између опсцено богатих и остатка човечанства достигао је гротескне размере, према годишњем извештају компаније "Оксфам", објављеном у понедељак уочи Светског економског форума у Давосу.


У новом извештају „Време за бригу“, који се фокусира углавном на неплаћени рад многих жена и девојака, наводи се да сада 22 најбогатија мушкарца на свету имају више богатства од свих жена у Африци.

На свету има 2.153 милијардера, према извештају, али се њихово богатство подудара са више од 4,6 милијарди људи, односно око 62 процента светског становништва, за које се процењује да износи 7,7 милијарди. Јаз између богатих и сиромашних изгледа још већи када упоређујемо комбиновани приход најбогатијих - један проценат са 6,9 милијарди људи. Према извештају, један посто ових најбогатијих има више него двоструко веће богатство од готово 90 процената глобалне популације.

Добротворна организација тврди да је једини начин да се реше неједнакости повећавање пореза, те да ће се опорезивањем додатних 0,5 процената имовине оних најбогатијих (1%) током следеће деценије владе обезбедити довољно средстава за отварање 117 милиона радних места у здравству , образовању и другим секторима.

Иако "Оксфам" у извештају није навео ниједно име, чини се да им је за око директор компаније "Амазон" и оснивач космичке компаније "Блу ориџин" Џеф Безос, који је ове недеље избио на друго место иза председавајућег и извршног директора француског луксузног гиганта "ЛВМХ", Бернарда Арнаулта.

"Када би сви седели на свом богатству нагомиланом у новчаницама од по 100 долара, већина човечанства би седела на поду. Особа средње класе у богатој земљи би седела у висини столице. Два најбогатија човека на свету седела би у космосу. "



Коментаришући извештај, извршни директор "Оксфама" у Индији Амитаб Бехар је рекао да, иако неплаћени или слабо плаћени послови које раде углавном жене, служе као "скривени мотор" који подстиче глобалну економију, а "сломљене економије навлаче џепове милијардера и великих предузећа у земљи на трошак обичних мушкараца и жена".

"Није ни чудо што људи почињу да постављају питање да ли би милијардер уопште требало да постоји."


Извор:Восток/РТ