„Нису Срби ти који су одговорни за гранате које су се изненада појавиле у рукама терориста"

11-09-2019 08:31:29 | | фото: © Reuters / RT/ vostok.rs |


Минобацачке гранате приказане у пропагандном видеу "Исламске државе" ставиле су бугарског новинара
Дилиану Гајтандзиевуна траг америчке мреже за испоруку оружја која снабдева милитанте на Блиском Истоку, што је рекла у ексклузивном интервјуу за РТ.

Извор:Восток/РТ

Та прича је започела још у јуну, када су терористи "Исламске државе" у Јемену демонстрирали неколико минобацачких граната од 82 мм у свом пропагандном видеу. Независни истраживачки новинар, Дилиана Гајтандзиева, верује да је смртоносна муниција завршила у рукама џихадиста након што је прошла кроз америчке руке.


Праћење порекла

На једној од граната јасно се види ознака која гласи „82 мм М74ХЕ минобацачка граната КВ 04/18
. Слова КВ означавају србског државног произвођача оружја Крушик, смештеног у граду Ваљеву, док се ознаке 04/18 односе на месец и годину производње. Међутим, не треба журити са било каквим закључцима, јер нису Срби ти који су одговорни за гранате које су се изненада појавиле у рукама терориста, наводи Гајтандзиева.

Маса "експлозивних" докумената која је процурила, за које каже да је добила од "анонимног извора" показује да је предметна партија наоружања била део договора између српске фабрике оружја и заступника Пентагона, "Елиан Техсистемс ЛЛЦ", а што је био део куповине више од 100.000 таквих граната "за потребе владе САД".


"У отпремној документацији и на етикетама на контејнерима минобацачких граната налази се назив ... увозника ... који оружје купује у име владе САД-а", наводи Гајтандзиева за РТ, позивајући се на те документе.

"Постоје индиције и информације о америчком савезном уговору, под којим је набављено ово оружје, а то је апсолутно могуће доказати у случају `Елиан Техсистемс ЛЛЦ`, компаније која је купила минобацачке гранате, те приказано у видео снимку `Исламске државе` у Јемену. "

Неки процурели документи које је објавила Гајтандзиева заиста наводе уговор између "Елиан Техсистемс ЛЛЦ" и Пентагона, који је наводно имао за циљ снабдевање авганистанске војске.

"Ова партија је купљена на основу уговора вредног 50 милиона долара између компаније `Елиан Техсистемс` и Министарства одбране САД ради испоруке нестандардног америчког оружја у Авганистан", наводи она.

Гајтандзиева, међутим, сматра да је овај случај само врх леденог брега. То би могао бити део далекосежног система снабдевања оружјем, који укључује до "три милиона комада оружја - ракета и минобацачких граната које су преусмерене или у Сирију или у Јемен".
„Корпоративна међународна мрежа за испоруку оружја“

Процурели документи, који укључују електронску пошту, унутрашње белешке, фотографије и преписке између америчких продавача оружја и српске фабрике оружја "Крушик", помогли су Гајтандзиевој да "разоткрије постојање тајне америчке посебне командне јединице кодног назива `Оперативна групаПушка за пушење`".

"Та је јединица управљала складиштем оружја од најмање 2017. године, које САД и њихови савезници користе у сумњивим операцијама испорука оружја.

"Открила сам да су четири приватне америчке компаније биле амерички владини уговарачи, а Пентагон им је наложио да испоручују оружје изван САД-а на различита одредишта. Према осталим документима који су процурили, утврдила сам да је једно од тих одредишта била Сирија."
"Ово је читава међународна мрежа за испоруку оружја," објашњава она за РТ, додајући да је Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати такође користе за своје операције заједно са САД-ом.

"Схема користи различите руте и дипломатске летове којима се оружје преусмерава преко треће стране до њиховог крајњег одредишта, а чини се да су то Сирија или Јемен."

Гајтандзиева је навела да је истраживала најмање "350 дипломатских летова са оружјем за последње три године" исте државне азербејџанске компаније која је 2018. достављала минобацачке гранате у Авганистан.

"Правили су техничка слетања са задржавањима која варирају од неколико сати до до једног дана на посредничким локацијама без икаквих логичких разлога, као што је потреба за допуњавањем авиона", написала је она у посебном извештају истражујући ово питање.

"То значи да ова међународна мрежа за испоруку оружја никада није престала да постоји и наставља да делује дан данас."

РТ је успео да независно потврди делове извештаја Гајтандзиеве проналазећи уговоре између "Елиан Техсистемс ЛЛЦ" и Пентагона који се помињу у америчком Федералном систему података о набавкама. Такође је утврђено да је компанија редовно радила за Министарство одбране САД бар од 2016. године.