РТ: Нове санкције Ирану - Трамп запретио свакоме ко тргује с алуминијумом, гвожђем, челиком и бакром

08-05-2019 09:07:52 | | фото: © Reuters/Morteza Nikoubazl / RT/ vostok.rs |


Извор:Восток/РТ

САД су наметнуле нове санкције свакоме ко тргује с Ираном железом, челиком, бакром, алуминијумом и сродним производима, ескалирајући економску блокаду Техерана како се нуклеарни споразум наставља распадати.

У извршној наредби коју је амерички председник Доналд Трамп потписао каже се да ће се власништво било кога ко поседује или управља или се бави "значајним" трансакцијама са иранским сектором метала, запленити од стране САД-а на основу закона о санкцијама. Исто тако, свакоме ко је оптужен за материјално помагање, спонзорисање или пружање подршке онима који су санкционисани, блокираће се и њхова имовина.

Блокирана имовина “не може бити пребачена, плаћена, извезена, повучена или да се на други начин њоме располаже”, наводи се у извршној наредби. Санкције се примењују на имовину унутар САД-а, или која је у поседу или под контролом било које особе из САД-а.




Нове санкције су део константне америчке политике да се "онемогуће начини Ирану да дође до нуклеарног оружја и интерконтиненталних балистичких ракета, као и да се супротстави иранском малигном утицају на Блиском истоку", додајећи да би се приходи од метала могли користити за „обезбеђивање финансирања и подршке за ширење оружја за масовно уништење, терористичких група и мрежа, кампања регионалне агресије и војне експанзије“.

Трампов најновији потез долази тачно годину дана након што је једнострано повукао САД из нуклеарног споразума, којим је 2015. године ограничина способност Ирана да развије атомско оружје. Техеран је непрестано тврдио да је његов нуклеарни програм миран, али се Израел није сложио и активно се борио против споразума.

Раније у среду, Иран је објавио да више неће продавати вишак уранијума и тешку воду, како је предвиђено споразумом, наводећи прошлоседмичну одлуку САД-а о окончању изузећа од санкција за трансакције. Техеран званично остаје страна у споразуму, али је све више фрустриран недостатком практичних корака од Европе да би се надокнадиле америчке санкције.