Србски пилот авиона МиГ-29: Ми и Руси препознајемо једни друге по братском сјају у очима

28-12-2018 04:45:56 | | Бране Крњајић, фото: Дмитриј Лане / Russia bezond/ vostok. |


Пуковник Бране Крњајић, начелник штаба 204. ваздухопловне бригаде Војске Србије, пилот и наставник летења на ловачком авиону Миг-29 у ексклузивном интервјуу за Russia Beyond говори о томе како је летео пред Путином, шта је толико посебно у руским борбеним авионима, шта би волео да види у Русији и шта би волео да својим руским друговима пилотима покаже у Србији.

На аеродрому Батајница где су већ двапут одржане руско-српске ваздухопловне војне вежбе „Барс“, у једном реду стоје руски авиони МиГ-29, скоро исте нијансе олова као и зимско небо у Србији. Од опасног изгледа ових челичних грабљивих птица ме прожима језа, али са друге стране ту је умирујућа енергетика пуковника Крњајића који је спреман да уђе у пилотску кабину. Пењем се за њим црвеним металним степеницама. У кабини нема пуно места, сви натписи апаратуре су на руском. Пуковник Крњајић већ 29 година лети авионима МиГ и може жмурећи да нађе било које дугме у кабини.

Бране Крњајић

„Ловачка авијација је много шира могућност ходања по жици“

„Зато ми знамо руски! Све инструкције авиона су на руском. Желео сам да будем војни пилот искључиво због врста авиона којима летим, јеринтересовало ме је то борбено летење и тај адреналин, и то уживање које лет пружа. Ово јемного шира могућност ходања по жици, ово је много захтеван и одговоран посао, за којибирају посебнељуде: здраве, храбре, паметне, али пре свега човек морадажели да постане пилот и мора да много воли авијацију.

Наш посао је стресан, динамичан, у кратком времену морамода обрадимојако много информацијау глави да бисмо донели одлуку за неки следећи поступак. Доминантна индивидуалност је изражена, јер ми морамо потпуно самостално да размишљамо и брзо реагујемо на неке нове ситуације без помоћи некога са стране, јер се најчешће у нашем послу може десити да упаднемо у такве критичне ситуације кад нико не може помоћи и морамо то сами да разрешимо. Суштина ловачке авијације је у томе да ситинајчешће сам.“

„Имена србских хероја авијације су исписана крвљу“

„У почецима је моја генерација могла да се ослони на имена славних хероја из Првог и Другог светског рата, јер прве жртве у ратном ваздухопловству су наши људи
. А то се нарочито тичеескадриле у чијем сам саставу био1999-те, а и сада дежурам са њима. Та ескадрила имала је прилично жртава током '99у односу на укупан број пилота. И њихова имена сунамурезана дубоко у душама. Ми до дан данаснегујемо традиције пуковника Павловића, мајора Зорана Радосављевића, са којим сам радио. Та повезаност и даље постоји и биће, јер млади људи који долазе код нас са жељом да постану пилотиловачке авијације, они су исти као ми, истог смо 'шаблона'.Ми,пилотиловачке авијације, се препознајемо већпо погледу.“

Бране Крњајић

БАРС:више од заједничких вежби

„У процес сам укључен од прве заједничке вежбе БАРС (Братства Авијатора Русиј
еи Србије). У2012.прва руска делегација је дошла код нас, а већ у 2014.ишли смо на заједничке вежбе у Астрахањ. Осим вежбе наравнодасмо се дружили. Некиод нас су ишли са руским колегама на пецање. Овај мост сарадње са руским пилотимајевеома добро успостављен, мисепоприличнодобропознајемо, и они са задовољством долазе код нас. Једино што бихјахтеојестедасеони мало више упознају са Србијом. Хтео бихда следеће вежбебудуу Нишу или Краљеву, да они виде мало те јужне крајеве.

А ја бих осим Астраха
ња и Липецка, где су биле одржане вежбе, хтео да прелетим преко Урала,да видим тај азијски део Русије. Две вежбе су билеу Русији, две су код нас са тенденцијом дасето шири, јер искуства су немерљива. Ни у обуци, ни у летењу, ни у искуству измеђуРусаиСрбанема суштинске разлике. А у карактерима уопште немамо разлике. Исти смо. Комуницирамо већином на руском језику,али кад окренемо,они поприлично разумејусрбски.“

МиГ-29:Машина за рад, не за лепоту

„Србска ловачка авијација
одпочетка користи руске надзвучне авионе, јер мало држава у свету то производи. Бивша Југославија је покушала то да развија алијош у фази пројеката тирадови су били прекинутиратом. Руска логика и размишљање у пројектовању је дабудеврло просто, а да функционише беспрекорно до крајње границе. Не смета њима ни мраз,ни врућина, руска техника не тражи посебне услове одржавања на аеродрому.Не претерује сеса неким дизајном. Дизајн је доста робустан, нема ту елеганције, а у суштини за војну технику то и не треба.Мигови 29 задовољавају све неопходне услове и критеријуме.“

Незаборавни летови авионом МиГ- 29

„На задњој вежби водио сам групу од осам авиона, пре тога није било. Водио сам параду 2014
.године када је долазио ваш председник. Било је јако лоше време,и пљусак и грмљавина. И све то се десило у моменту када је требалода полетимо великим бројем авиона. Тада сам водио сву авијацију. Авиони су морали да се појаве у тачно време изнад града у задатом месту идапри томеизбегнуневреме. Ипак,комплетан државниврх је био присутан, председник Путин, председник Николић, и све тојетребало да испоштујемо и да не дође, не дај боже, до неког инцидента. Билојетих карактеристичних летова још...Испраћалисмо председничке авионе страних држава. Све се тоу прошлости није тако често дешавало као сада.“


Ритуали пре полетања?

„Што се тиче ритуала за срећу, немамо ништа посебно, осим можда то
да сеникада не сликамо пре летења.“

Пуковник Бране Крњајић на крају разговора каже да у србском ратном ваздухопловству постоје три девојке пилота. Али тај детаљ ћемо сачувати за неку другу репортажу.
Бране Крњајић и Катарина Лане

Катарина Лане, Russia beyond


КАТЕГОРИЈЕ