РТ: Тежиште глобалног инвестиционог плана Кине "Један појас, један пут"

18-11-2018 04:58:04 | | фото: © Global Look Press / Zhang Xiaoliang / RT/ vostok.rs |


Извор:Восток/РТ

Ове године се обележава пета годишњица иницијативе "Један појас један пут", коју су кинеске власти предложиле на јесен 2013. године. Амбициозни пројекат има за циљ стварање инфраструктурних мрежа које повезују Европу, Азију и Африку.

До сада је изазовни пројекат привукао око 100 земаља на три континента. Нови инфраструктурни пројекат повезује Азију, Европу и Африку кроз мрежу железничких и саобраћајних трака, а припрема се до Јужне Америке.

Амбициозна кампања економске сарадње, позната и као "Економски појас Пута свиле", иницијално су представљала два главна сегмента.

Први, економски појас се односи на неколико копнених коридора који повезују Кину са југоисточном Азијом, Јужном Азијом, Западном Азијом, Блиским истоком, а потом и са Европом. Други, поморски пут је маршрута која повезује Азију, Африку и Европу.

Пут свиле је била копнена рута широм Европе и Азије коју су древни и средњовековни трговци користили за превоз свиле и других производа помоћу камила или коња до, и из Кине, Персије и Римског царства.

Кина је пуно уложила у пројекат, са пријављених 900 милијарди долара потрошених на пројекте у партнерским земљама. Као део шире иницијативе, изграђена је железничка линија од 336 километара за повезивање Будимпеште и Београда, у Пакистану је изграђен гасовод, а на Тајланду је покренута брза железница.

Већина инвестиционих пројеката иницијативе "Један појас један пут", како се наводи користе кинеским државним корпорацијама. Агенција за статистику "Агне Блазит" представила је мрежу кинеских великих инвестиција повезаних са пројектима широм света. Како се види на карти, Југоисточна Азија и даље представља висок приоритет за Кину, док су Индија, Пакистан, Бангладеш и Мјанмар међу другим важним корисницима.