Кузмин : Неће им успети да казне становништво Крима због њиховог избора у корист Русије

17-11-2018 07:03:55 | | фото: © РИА Новости. Григорий Сысоев/ vostok.rs |


Трећи комитет Генералне скупштине УН, одговаран за социјална, хуманитарна и културна питања, усвојио је резолуцију коју је предложила Украјина, која осуђује наводно кршење људских права на територији Крима.

Крим је осудио резолуцију коју су усвојиле Уједињене нације о наводним кршењима људских права на полуострву. Представници Државне думе и Савета Федерације уверени су да Украјина, која је гласала за тај документ, покушава да свету представи слику која њој одговара, док су земље које су то подржале показују „политичко слепило“.


За документ је гласало 67 земаља, против је било 26, док су 82 земље биле уздржане. Међутим, повећао се број земаља које су неутралне по том питању. Године 2017. у сличној ситуацији 76 земаља је било уздржано, а 2016. године 77 држава.

Текст резолуције је саставио Кијев. У њему се извештава о „незаконитом успостављању закона, јурисдикције и управљања од стране Русије“ у региону. Аутори документа сматрају да се на полуострву примећује „све већи притисак на мањинске верске заједнице и то у виду честих полицијских претреса, претњи и прогона припадника украјинске православне цркве кијевске патријаршије, протестантске цркве, џамија и муслиманских верских школа, гркокатолика, римокатолика и Јеховиних сведока, а осуђује се и „неосновани прогон десетина мирних муслимана због њихове наводне припадности исламским организацијама“.

Заменик сталног представника Русије у УН Генадиј Кузмин прокоментарисао је садржај резолуције наглашавајући агресивност текста који је предложила Украјина.

„Аутори се упорно труде да представе ситуацију на Криму као неку врсту оружаног сукоба, користећи термине ’анексија‘ и ’окупација‘. Судећи по тој терминологији, Украјина већ четири године води бескомпромисни рат против Русије, која никада није ни улазила у рат, јер у Русији нико не намерава да ратује са по крви блиским украјинским народом. Неће им успети да казне становништво Крима због њиховог избора у корист Русије“, истакао је он.

Он је такође напоменуо да је референдум о поновном уједињењу Крима са Русијом био строго спроведен у складу са међународним правом. Становници полуострва су отворено гласали, изражавајући своје право да „живе без нових украјинских идола — Бандере, Шухевича и других нацистичких следбеника“, као и право на образовање и слободан говор на матерњем језику — руском, украјинском или кримско-татарском.

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут