РТ: Болтон обећао да неће повредити „пријатеље и савезнике“ након што Трамп потврди нафтни ембарго Ирану

01-11-2018 08:56:45 | | Ирански војни авион који лети поред танкера, фото: © Reuters |


Након што је Доналд Трамп издао меморандум о потврђивању својих планова за увођење нафтног ембарга Ирану, његов саветник за националну безбедности пожурио је да увери савезнике да та мера није намењена да им нашкоди.

Један од главних архитеката ратне политике Доналда Трампа према Ирану, саветник за националну безбедност Џон Болтон, ублажио је реторику свог шефа, наглашавајући да предстојеће америчке санкције против Ирана неће нашкодити америчким савезницима, а којима би се могле понудити концесије за наставак трговања са Исламском Републиком.

"Желимо да постигнемо максимални притисак, али не желимо да нашкодимо пријатељима и савезницима."

Неке земље "можда неће моћи да иду до краја, одмах до нуле" и да зауставе трговину са трећим највећим произвођачем нафте у Организацији земаља извозница нафте (ОПЕК), рекао је Болтон.

Олакшавајући тиме америчке савезнике, републикански јастреб, познат по свом ратном ставу према Техерану, нагласио је да је Вашингтон и даље посвећен кажњавању Ирана.

"Мислим да је важно да се не опустимо у овом напору".


Мање од седмице пре ступања на снагу америчких санкција усмерених на ирански извоз нафте и финансијски систем земље, председник Доналд Трамп је у председничком меморандуму устврдио "да постоји довољна понуда нафте и нафтних деривата из других земаља него што је из Ирана" што би омогућило "значајно смањење" увоза иранске нафте широм планете.





Након што су Сједињене Државе у мају саопштиле о изласку из Нуклеарног споразума са Ираном и другим потписницима, Вашингтон је започео са "кажњавањем" Техерана. Први круг санкција је ступио у августу, након чега је други круг заказан за 5. новембар. Пред крајњи рок, САД врше притисак на своје савезнике да смање или обуставе све пословне активности са Ираном, а нарочито претећи европским компанијама секундарним санкцијама.

Овај тежак приступ је оштро критиковао Брисел, као и Француска, Немачка и Велика Британија, које одбијају да се поклоне захтевима САД-а и да своју билатералну трговину са Ираном доведу до "нуле". Друге земље, укључујући и највећег увозника иранске нафте - Кина, те Индија и Турска, такође су изразиле забринутост због претњи САД-а.