Иванов: Чланство у ЕУ и НАТО-у стратешки циљ Македоније

14-09-2018 10:20:06 | | фото: © РИА Новости / Илья Питалев/ vostok.rs |


Македонски председник Ђорђе Иванов поручио је на састанку са високом представницом Европске Уније за спољну политику и безбедност Федериком Могерини у Скопљу, да „чланство у ЕУ и НАТО-у не сме бити алиби за лош споразум“.


Иванов је на састанку истакао подршку пријему његове земље у евроатлантске институције, саопштила је канцеларија македонског председника.

Према његовим речима, стратешки циљеви земље не смеју бити злоупотребљени на рачун националних и интереса македонског народа.

„Мој став се није променио. Чланство у ЕУ и НАТО-у је стратешки циљ Македоније, али не може да служи као алиби за лош споразум који, уместо да решава, отвара још више питања“, истакао је Иванов, пренела је агенција МИА.

У Скопљу су данас боравили и Могеринијева и помоћник америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Вес Мичел.

Могеринијева је позвала Македонце да изађу на референдум о споразуму о имену са Грчком, који би могао да омогући тој бившој југословенској републици приступање Унији и НАТО-у.

Мичел је поручио да САД снажно подржавају Преспански споразум и то сматрају приликом да БЈРМакедонија постане 30. чланица НАТО-а, нагласивши да је коначна одлука на гласачима, преноси Танјуг позивајући се на МИА.

Могеринијева је, говорећи у престоници БЈР Македоније, истакла да Македонци „држе кључ будућности“ своје земље и да би требало да учествују на референдуму 30. септембра о промени имена земље у „Северна Македонија“, преноси АП.

„Не можете себи дозволити да и даље ћутите и пропустите прилику да се изразите о томе какву врсту будућности желите за своју земљу“, рекла је Могеринијева, поручивши да „врата ЕУ остају отворена за Македонце“.

На референдуму у БЈР Македонији 30. септембра биће важна излазност, јер је потребно да гласа више од 50 одсто од укупно 1,8 милиона регистрованих гласача како би референдум био важећи.

Анкете, међутим, показују да би излазност могла бити испод тог прага, иако би већина Македонаца који се појаве на биралиштима могла да подржи споразум.

Танјуг