РТ: Црви одмрзнути после 42.000 година живи и једу

27-07-2018 01:39:49 | | фото: © Science Photo Library / Getty Images / RT/ vostok.r |


Извор:Восток/РТ

Два црва која су била замрзнута у зони вечитог леда (пермафрост) после 42.000 година вратила су се у живот, а сада се сматрају најстаријим живим бићима на планети, што се описује као главни научни напредак.

Древни нематоди (бескичмењаци) се поново "крећу и једу" први пут од плеистоценског доба, након што су враћени у живот у Петријевој посуди, наводи се у новој студији тима руских научника у сарадњи са Принстон универзитетом.

"Добили смо прве податке који показују способност вишећелијских организама за дуготрајну криобиозу у пермафростима Арктика", написали су аутори студије.

Око 300 праисторијских црва је одмрзнуто у лабораторији на Институту за физикално-хемијске и биолошке проблеме науке у Москви и анализирани су за студију. Две женке су "показале знаке живота" у малој, али револуционарној победи за ангажоване научнике.


"Наши подаци показују способност вишећелијских организама да преживе дугорочну (десетине хиљада година) криобиозу у условима природне криоконзервацији", саопштили су научници за "Сибириан тајмс".


"Очигледно је да ова способност указује на то да плеистоценске нематоде имају неке адаптивне механизме који могу бити од научног и практичног значаја за сродне области науке, као што су криомедицина, криобиологија и астробиологија."


Оба црва потичу из две области у Јакутији (Русија), најхладнијем региону у Русији. Један од њих за који се верује да је стар отприлике 32.000 година, потиче из пермафроста близу Плеистоценског парка на реци Колми . Други, стар око 47.000 година, пронађен је у пермафросту близу реке Алазеје 2015. године.