РТ: Прва плутајућа нуклеарна електрана на свету стигла на руски Арктик

21-05-2018 06:16:04 | | фото: © Pavel Lvov / Sputnik/ vostok.rs |


Извор:Восток/РТ

Прва пловећа нуклеарна електрана направљена у Русији довучена је у арктичку луку у Мурманск и спремна је да за своју прву мисију, производећи електричну енергију за удаљена места.

Нуклеарну електрану на води "Академик Ломоносов", саградила је државна нуклеарна корпорација "Росатом" у Санкт Петербургу.
Компанија је саопштила да је нови брод пионир у новом извору напајања електричном енергијом удаљених региона планете.

Плутајућа нуклеарна електрана ће се прво напунити нуклеарним горивом, а потом ће бити одвучена у Певек, мали град у далекисточном региону Чукотке. Лука Певек, која се налази на екстремном североистоку Русије, удаљена је од Аљаске 86 километара.

Електрана ће почети снабдевати домове електричном енергијом већ следеће године, замењујући тако погоне на угаљ и стару нуклеарну електрану која снабдева електричном енергијом више од 50.000 људи у том региону.

Према саопштењу "Росатома", мале електране на мору су најпогодније за удаљене области. Оме могу помоћи и у смањивању емисије гасова и ефекта стаклене баште, а који се кривци за глобално загревање. Електране ове врсте могу да раде без заустављања или потребе за пуњењем горива до пет година. Створене су да омогуће снабдевање електричном енергијом у тешко доступним регијама огромне земље.

Међутим, "зелени" су изазили одређене забринутости због ризика од нуклеарних несрећа. "Гринпис" је назвао "Академика Ломоносова" "нуклеарним Титаниклом". Разне групе за заштиту животне средине упутиле су писма "Росатому", позивајући на пуни и неограничени регулаторни надзор пловила. Пливајућа електрана неће само производити електричну енергију за Певек, већ ће се искористити за истраживање нафте и гаса, док Русија наставља са развијаем инфраструктуре даље северно на Арктик.