РТ: „САД ће рећи да су спасли свет“ док је мирни руски приступ око питања Северне Кореје победио - Москва

21-04-2018 01:04:30 | | фото: © KCNA / Reuters / RT/ vostok.rs |


Извор: Восток / РТ


Потез Пјонгјанга за заустављање нуклеарних и ракетних тестова више је резултат колективних напора, укључујући и руске и кинеске, него претњи Сједињених Држава да "збришу са мапе" Северну Кореју, каже руски сенатор.

Развој у овом правцу би могао бити "вест године", али то није крај дуготрајне кризе у региону која је некада "била на прагу нуклеарног сукоба", саопштио је шеф Одбора за спољне послове Савета Федерације Русије, Константин Косачев. Још много тога следи - од враћања Северне Кореје Уговору о непролиферацији нуклеарног наоружања и сарадњом са нуклеарним надзорником УН-а, до напуштања агресивне реторике Вашингтона.


Међутим, напредак у кризи на Корејском полуострилу омогућен је захваљујући напорима "пет земаља" - чланова шесточланих преговора - који осим САД укључују и Северну и Јужну Кореју, Јапан, Кину и Русију.

"Одржавање канала дијалога са Пјонгјангом од стране Пекинга и Москве није ништа мање важан инструмент него јавне претње "збрисавањем са мапе" од стране Вашингтона, рекао је сенатор.


У ствари, САД су већ преузеле обавезу након одлуке Пјонгјанга.

"Вести за поздравити. Максимални притисак функционише. Амерички народ и наши савезници знају да не бидошли до овде без снажног руководства Трампа", устврдио је амерички потпредседник Мајк Пенс.

Русија је више пута упозоравала САД против војних акција против Северне Кореје, инсистирајући дипломатском приступу. Москва није прекинула дијалог чак "ни на тренутак", што је била "одговорна и исправна" одлука која је коначно релизована, каже Косачов.

"Линија политичког решавања и мирно решавање спорова, о којима се Русија доследно залаже у свим ситуацијама је победила", рекао је он.

Недавна промена у реторици севернокорејског лидера Ким Џонг Уна резултат је заједничког руско-кинеског приступа, рекао је заменик председавајућег Одбора за међународне односе, сенатор Алексеј Чепа. Прошле године, Москва и Пекинг предложли су план "двоструког замрзавања" који истовремено зауставља тестове Северне Кореје и америчке ратне игре у региону. Међутим, Вашингтон је игнорисао ове позиве и наставио свој максимални притисак.

"Ако Северна Кореја добије гаранције за своју безбедност и престану претње са Запада, природно је да ће се десити денуклеаризација региона", рекао је Чепа.

"То је оно о чему Русија и Кина увек причају, а данас се програм који су Русија и Кина предложили практично спроводи", нагласио је он.

Одлука Северне Кореје да обустави своје нуклеарне и ракетне програме долази пред очекивани састанак између Ким Џонг Уна и председника јужне Кореје Мун Џае Ина 27. априла. Свет такође исчекује још један догађај без преседана - састанак Ким Џонг Уна и америчког председника Доналда Трамп. Међутим, датум самита још није објављен.