Стигао и BBC у Србију да се „супротстави проруским медијима који пумпају лажи”

31-03-2018 09:55:45 | | BBC logo © Reuters/ BBC / RT/ vostok.rs |


"Запад се бори против Русије у битци за утицај на Балкану. Међутим, иако је Европска Унија обновила свој интерес за регион, најновији јуриш води Британија.
Седам година након затварања у Београду, Би-би-си је у понедељак поново отворио своју службу на србском језику, покренуо веб страницу и створио партнерства са локалним медијима.Тај потез је део шире борбе за меку силу на Балкану, нарочито у Србији, где су проруски медији пумпали лажне вести.Би-би-сиће такође кренути против националних медија, од којих многи преносе мало или никакво критичко извештавање о влади председника Александра Вучића", пише Политико.

"Тржиште медија и општа ситуација постале су много теже у Србији.Сматрамо да постоји потреба за оним што нудиБи-би-сисвугде - тачно и уравнотежено извештавање",рекао је Артјом Лис, уредник за Европу.

"ПовратакБи-би-сијау Србију долази када се Запад преусмерио на Балкан, забринут јер Русија, Кина, Турска и државе залива покушавају све да повећају свој утицај у региону последњих година. ЕУ је прошлог месеца покренула нову стратегију за западни Балкан и саопштила да би Србија и њен сусед Црна Гора могли да се придруже блоку 2025. године.Вучићев циљ је да Србију доведе у ЕУ и усвојио је политику која је добила похвале из Брисела. Али он такође држи блиске везе са Русијом, традиционалним савезником Београда, а критичари у земљи и иностранству оптужују га за ауторитарну владавину. Док позитивно говори о придруживању Србије ЕУ, он и многи његови министри такође користе ватрену реторику против Запада и хвале Москву.

Руски трошкови у Србији су само мали део улагања ЕУ у земљу у различитим облицима. Али иницијативе меке силе помажу Москви да одржи снажно присуство у јавном мњењу. Више од 100 србских организација промовише пријатељске везе са Русијом, према студији из 2016. године. Међу њима су осам веб портала, шест руских организација и 16 локалних проруских медија.

Али изазов за Би-би си и друге који себе виде на челу напора да обезбеде непристрасне вести не долази само из Москве, већ и из саме Србије.

Аналитичари примећују оштар пад у слободи медија у земљи. Резултати Србије у Индексу за слободу штампе, које је саставио међународни Фридом Хаус, значајно су опали од 2011. године, уз најоштрији пад након 2014. године, када је Вучић постао премијер.

Вучићева влада негира да је ограничила слободу медија. Међутим, Вучић је такође напао критичне медијске куће, брендирао неко "смеће" и више пута описивао новинаре у једној истраживачкој организацији као `лажове`.", наводи између осталогПолитико.