РТ: Петнаест руских спортиста није позвано на Олимпијаду упркос укидању забране

05-02-2018 08:22:34 | | фото: © Karsten Koch / Global Look Press / RT/ vostok.rs |


Извор: Восток / РТ


Међународни олимпијски комитет (ИОЦ) одбио је да позове 13 руских спортиста и два тренера на Зимске олимпијске игре 2018. године, иако је њихова забрана укинута раније од стране Арбитражног суда за спорт (ЦАС).

У саопштењу МОК-а се каже да је комисија за разматрање одлуку донела једногласно - одбијaње захтева Руског олимпијског комитета за 15 руских спортиста и тренера.

Оно што је "оправдало" одлуку упркос одобрењу Арбитражног суда, МОК је саопштио да је размотрио "додатне елементе и доказе" који нису били доступни, те да ју је ВАДА представила МОК-у. Докази садрже податке из базе података лабораторијског информационог система, трагове забрањених супстанци, доказе о употреби стероида и друге поверљиве информације, саопштио је МОК.

Раније је шеф МОК-а Томас Бач упозорио да одлука Арбитражног суда није омогућила спортистима Русије позив, "јер је позив привилегија чистих руских спортиста" - а очигледно да бити "чист" од стране највишег спортског суда у свету није довољно .

Руски тренер у брзом клизању Павел Абраткевич, који је радио у Сочију са сребрном Олгом Фаткулином којој је забрањен наступ на предстојећим Олимпијским играма, рекао је да никада није ни очекивао да ће МОК послати позивницу.

"Сасвим смо били свесни да им МОК нече допустити да се такмиче, јер су исти критерији били коришћени за забрану од стране оних који нису имали никакве везе са Олимпијским играма у Сочију, према онима који за време Сочија били јуниори", рекао је Абраткевич.


У својој одлуци од 1. фебруара, Арбитражни суд је једногласно пресудио да није било довољно доказа против 28 руских спортиста да би се закључило да су починили било каква кршења антидопинг правила. Њихове жалбе против забране учествовања биле су у потпуности прихваћене, док је захтев за преиспитивање још 11 случајева био делимично прихваћен.

Одлука Арбитражног суда подразумевала је да се спортисти технички могу квалификовати за такмичење на Зимским олимпијским играма 2018. године у Пјонгчангу у Јужној Кореји.

Одлука Арбитражног суда одмах је изазвала реакцију МОК-а, који је изразио "жаљење", јер се "није узело у обзир доказано постојање системске манипулације антидопинг системом". Потом је позвано на хитну реформу Арбитражног суда.