Лет у вечност: Руске компаније шаљу покојнике у космос

29-08-2017 12:52:02 | | Криогенски замрзнути људи. Извор: screenshot/Sony Pictures E |


Руска криогенска компанија „КриоРус“ разматра космос као погодно „тло“ за криогенски замрзнуте људе, тј. оне који за живота верују да ће после смрти једног дана моћи поново да оживе.

Ускоро може почети слање у космос тела криогенски замрзнутих умрлих људи и угинулих кућних љубимаца, или узорака ДНК, па чак и органа као што је мозак. Прва и једина криогенска компанија у Русији „КриоРус“ обнародовала је склапање споразума са новим научно-техничким конзорцијумом „Космические технологии”.

„Сателити са криогенским капсулама ће бити лансирани у орбиту помоћу руских ракета“, рекла је Јулија Архипова, генерални директор „Космичких технологија“.

Криогенске услуге постоје само у САД и Русији. Почев од 2005. године компанија „КриоРус“ је замрзнула тела и мозгове 54 особе, 8 паса, 9 мачака, 3 птице, па чак и једне чинчиле. Према подацима које износи компанија, многи замрзнути људи су некада желели да лете у космос.

Архипова није детаљније говорила о томе да ли је њена компанија у партнерским односима са руским космичким организацијама. Конзорцијум „Космичке технологије“ је регистрован 2016. године и не поседује своје ракете, нити ракетне лансере. Тај конзорцијум још увек није реализовао ниједан космички пројекат, али је већ најавио амбициозне планове као што је изградња првог приватног космодрома у Русији и нове орбиталне станице „Мир 2“.

Почев од 2005. године компанија „КриоРус“ је замрзнула тела и мозгове 54 особе, 8 паса, 9 мачака, 3 птице, па чак и једне чинчиле.

Криогенске капсуле се неће тек тако „вртети” око Земље, најавила је Архипова. Компанија планира да развија „сателите“ за орбитални ремонт, али ни по том питању Архипова није изнела никакве детаље. „Водеће руске космичке компаније раде на овим сателитима, технологије су јединствене, а сви подаци се држе у тајности“, рекла је она.

Имена тих „водећих космичких компанија“ такође се „држе у тајности“ као и имена оснивача организације. Представници компаније „Космичке технологије“ одбили су да одговоре на таква питања.

Замрзавање тела и криогенски експерименти могу бити неопходни за будући развој космичких путовања до далеких планета и галаксија.


Криогенско замрзавање је процес потапања мртвог тела у течни азот. У овом тренутку то се може урадити тек када је констатована нечија смрт. Процес замрзавања треба да почне чим пацијент умре како мозак не би био оштећен.

Најпре се тело охлади у комори где се температура постепено спушта, а затим лекари извуку крв из организма и уместо ње убризгају антифриз, како би зауставили формирање штетних кристала леда.

Људи који доносе одлуку да се после смрти њихова тела змрзну, верују да ће научници једног лепог дана у будућности смислити како да загреју тело и врате га у живот. Треба се надати да ће лекари дотада моћи да излече рак и друге болести.

Према подацима компаније „КриоРус“, најнижа цена чувања тела у космосу је 250.000 долара. Представници „Космичких технологија“ нису прецизирали колико ће коштати лансирање тела у орбиту.

Викторија Завјалова,
Руска реч