Турска укида теорију еволуције из школских књига

24-06-2017 10:10:38 | | Чарлс Дарвин, © Wikipedia/ vostok.rs |


Извор:
Восток, РТ

Турска би требало да избаци "контроверзну" теорију еволуције из наставног плана средње школе како би боље одражала локалне и националне вредности, чинећи то као друга претежно муслиманска земља након што је то учинила Саудијска Арабија такође.

Предвачи у Турској тврде да је Чарлс Дарвинова теорија превише сложена како би је тинејџери разумели, те да морају чекати док не дођу на факултет да би могли схватити и дискутовати о секуларном научном дискурсу. У складу с тим, од школске године 2019. године, уџбеници за биологију ће, према томе, избацити ово поглавље.

"Искључили смо контроверзне предмете за ученике у доби у којој још нису у могућности да разумеју научно искуство. Како ученици деветог разреда нису у могућности да прате наставу како би разговарали о овој теми "Порекло живота и еволуције" на часовим биологије, овај одељак ће бити одложен до додипломског студија", изјавио је ове шеф одсека Министарства образовања, Алпаслан Дурмус.

Додао је да нови наставни план одражава "локалне и националне вредности" турског друштва. Одлука да се напусти "Дарвин" добила је одобрење и од турског председника Рецепа Таииипа Ердогана.

"Направили смо поједностављење избацивањем вишка. Елементи неприкладни за наше вредности су уклоњени ", напоменуо је Дурмус.

Дурмус је такође истакао да "Религија и Морал", који су сада обавезни, неће бити у првим, петим и деветим разредима, осим ако се ученици не одлуче за њих.

Одлука да се одустане од Дарвинове теорије дошла је након жестоке дебате о овом питању. Од јануара, универзитети и академици тврде да се еволуција треба изучавати почев од петог разреда.

"Предмети часова науке и технологије у основним школама требају да буду представљени са перспективом која омогућава студентима да се упознају са темама са којима ће се сусрести у наредним годинама. Требало би им пружити еволуциону тачку гледишта ", рекли су академици.

Неке турске публикације сугеришу да ова промена одражава свеукупне напоре владе да смањи утјецај секуларизма који је увео Мустафа Кемал Ататурк, оснивач модерне Турске.

Теорија еволуције, која је прво представљена у књизи "О пореклу врста" из 1859. године, тврди да се живот развио кроз природну селекцију, процеса у којем се организми временом мењају због наследног или физичког понашања.

У већини земаља на Блиском истоку и на северу, теорија еволуције у настави се обрађује необавезно. У најекстремнијем случају наставни програм у Саудијској Арабији не помиње еволуцију, осим кратке референце на њу као богохулску теорију. Напротив, Иран предаје еволуцију као кључни дио школског програма биологије из 5. разреда.

Према чланку под називом "Исламски теолошки погледи на Дарвинову еволуцију" објављен у Окфордовој енциклопедији религије, муслимански научници остају подељени на прихватање или одбацивање Дарвинове теорије.

Такозвани "одбацивачи" тврде да је еволуција "потпуно контрадикторна и неспојива са читањем исламских учења." "Проеволуционисти", заузврат, подељени су на две фракције, оне који у потпуности прихватају научну теорију и оне који тврде да "неке, али не и све аспекте" може прихватити ислам.